O autorze

Peter Shepherd

Peter jest psychoterapeutą, założycielem Trans4mind.com, który rozwija już 20 lat, autorem „Transforming the Mind” i „Daring to be Yourself”, twórcą i nadzorcą „The Insight Project”.

Urodził się w 1952 roku w Londynie, większość życia spędził w południowej Anglii, ostatnie kilka lat na północy.

“Po skończeniu szkoły zrezygnowałem ze studiów inżynierskich, bo chociaż jest to wartościowy kierunek wcale nie chciałem tego robić! Nauka budowania mostów była po prostu metaforą prawdziwego mostu, który chciałem przekroczyć, tego między światem fizycznym, a duchowym. Chciałem dowiedzieć się, kim lub czym naprawdę jestem, a następnie móc postrzegać prawdziwą osobę, która spogląda przez każdą z par oczu.

Wiedziałem intuicyjnie, że ludzka tożsamość to znacznie więcej, niż mnie nauczono. Właśnie zrujnowałem swój pierwszy związek miłosny przez zazdrość, więc chciałem też dorosnąć – odkryć, jak kochać bez zaborczości i osądzania. Krótko mówiąc, naprawdę chciałem podążać ścieżką duchową, aby wypełnić swój cel na to życie. Dzięki temu przedsięwzięciu poznałem wiele idei i genialnych ludzi, a także wiele bocznych ścieżek, które prowadziły donikąd. Czasy wielkiego cierpienia i radosnej jasności. Ostatecznie odkryłem efektywne sposoby na odkrycie prawd, których szukałem wewnątrz mnie.

Ponownie odnalazłem swoją prawdziwą naturę – aspekt mnie, który jest częścią uniwersalnej świadomości, która jest czystą bezwarunkową miłością – moje połączenie z Bogiem, jeśli tak wolisz to nazwać. Teraz mogę dostrzec tę iskrę Boga w oczach każdego człowieka i mogę pomóc każdej osobie, która jest naprawdę zmotywowana do podążania tą ścieżką oświecenia.

„Tam, gdzie jest miłość, jedność istnieje w sposób naturalny; tam gdzie jest strach, brakuje zrozumienia i współczucia.” ~ Peter Shepherd

W tamtych czasach szybko zdałem sobie sprawę, że znajomość psychologii pomoże mi w zrozumieniu siebie i innych, więc przeszedłem szkolenie w zakresie psychoterapii racjonalno-emotywnej. Możesz pomyśleć, że nie ma to nic wspólnego ze ścieżką duchową, ale wręcz przeciwnie, uważam, że racjonalne myślenie jest niezbędnym uzupełnieniem filozofii ezoterycznej i mistycznej. Kontynuuję ten wymiar dzisiaj na siostrzanej stronie, Mind Development Courses, która kontynuuje pracę, którą wykonałem w latach 80. z Gregorym Mitchellem, poprawiając naukę, koncentrację, percepcję, pamięć i umiejętności komunikacyjne w celu zwiększenia efektywnej inteligencji.

W umyśle należy zachować porządek, więc racjonalność jest ważna; ale równie ważna jest uważność, która w ogóle nie wymaga myślenia, a nawet wymaga uspokojenia umysłu, aby być świadomym bycia obserwatorem – obserwatorem troskliwym i empatycznym – który jest świadkiem reaktywnych emocji oraz ich ukrytych myśli i interpretacji.

Kiedy faktycznie jesteśmy sobą, w pełni przytomni i świadomi chwili obecnej oraz nie mówimy do siebie żadnych kłamstw – w tym stanie przeszłość tak naprawdę nie wpływa na nas, ani nie pojawia się strach przed tym, co może przynieść przyszłość. Nasza uwaga jest ugruntowana przez obecne obiektywne środowisko, a nie zdominowana przez przeszłe wspomnienia lub przyszłe oczekiwania. Nasza wizja nie jest przesłaniana przez lęki. Widzimy naszą sytuację jasną, wolną od uwarunkowań i założeń, na których oparliśmy nasze życie. Jesteśmy wolni i zmotywowani do osiągania nowych, ekscytujących celów, które odzwierciedlają naszą prawdziwą wewnętrzną naturę i cele życiowe. Taki jest cel pracy na rzecz rozwoju osobistego.

Mając doświadczenie jako psychoterapeuta przez kilka lat, pomagając ludziom rozwiązywać ich problemy i lęki, zacząłem bardziej interesować się świadomością i uważnością. Mogłem zobaczyć, jak psychologia łączy się z ideami filozoficznymi, na przykład buddyzmem, który interesował mnie od dzieciństwa. Wielki przełom nastąpił, gdy studiowałem psychologię transpersonalną – w tym prace Kena Wilbera, Assagioli i Petera Russella – która uczy, jak przekroczyć ograniczoną tożsamość zbudowaną na podstawie genetyki i wychowania, aby pomóc osobie zrealizować swój pełny wyjątkowy potencjał. Więc studiowałem to, a także pracowałem dla firmy zajmującej się rozwojem umysłu, która również miała wiele metod, aby pomóc ludziom iść do przodu w ich życiu.

Zrobiłem różne szkolenia i kursy oraz opracowałem własne metody. Włożyłem syntezę tej wiedzy do mojej książki Transforming the Mind (“Psychologia Transformacji” – polski tytuł książki), która stała się podstawą strony internetowej Trans4mind.

Pierwszym impulsem było swobodne dzielenie się. Czuję, że najbardziej fundamentalne prawdy są podsumowane w jednym zdaniu – cytacie Khurshed Batliwali – a jego prawda jest ekscytująca: „Zostaliśmy stworzeni przez miłość, miłość i miłość”. Sednem mojego przesłania jest robienie tego, co uważasz za słuszne, kierując się miłością. Uważam, że przekonania, które są jedynie wymysłem intelektualnym i nie mogą być obiektywnie potwierdzone tu i teraz, są jedynie rozproszeniem. Co więcej, przekonania i prawdy mają zupełnie inny charakter. Fundamentalne prawdy są naprawdę tak proste, ale głębokie, że słowa wydają się głupotą. Jednak dotarcie do prawdy nie jest takie proste ze względu na sposób, w jaki umysł uwarunkowany jest w tunele rzeczywistości, które dość skutecznie przesłaniają prawdę. Rozwiązanie tego problemu wymaga zdyscyplinowanego podejścia, które ma naukową obiektywność i metodę, ale także uznaje ogromne zasoby intuicji i rozeznania, które każdy z nas może nazwać inteligencją serca.”